YOĞURT

10 Ocak 2011 – 23:11 -

Yoğurdun ilk olarak kimlerce ve nasıl üretildiği üzerine kesin bir bilgi bulunmamakla birlikte birçok farklı kültür, yoğurdun ilk yaratıcısının kendileri olduğunu kabul etmektedir. Tarihsel anlamda ise 6000 yıldır yoğurt üretilip tüketilmektedir. Yoğurt her yerde kolaylıkla yapılabilen dayanıklı bir süt ürünüdür.Türk toplumu asırlardır sütün dayanıklılığını artırmak için ürettiği sütü, yoğurt yapmış ve bu yoğurdu hem emin,güvenilir bir yiyecek olarak tüketmiş hemde tereyağı,bazı peynirler ve tarhana gibi birçok yiyeceğin yapımında hammadde olarak değerlendirmiş; aynı zamanda bazı rahatsızlıkları iyileştiren bir ilaç olarak kabul etmiştir.Günümüzde yoğurt yapılışı hemen hemen her  ailede bilinir ve birçok aile ihtiyacı olan yoğurdu evde kendisi üretir. Yoğurt Orta Asyadan atalarımızla Anadolu ya gelmiş ve oradan Türklerle Rumeli ye geçmiştir. Bu yüzden yoğurt Balkan ülkelerinde de yüzlerce yıldan beri yapılmaktadır.Türkçe’de yoğurt kelimesi 8. yy. metinlerinde yer alırken, Kaşgarlı Mahmut tarafından 10. yy.’da yazılan Divan-ı Lügatüt Türk ve Yusuf Has Hacib’in Kutadgu Bilig adlı eserlerinde bugünkü anlamında yoğurt kelimesinin kullanıldığı bilinmektedir.   Osmanlı İmparatorluğu döneminde saray mutfağının vazgeçilmez bir besin kaynağı olan yoğurt, Avrupa’da 1800’lü yıllarda, Amerika’da ise yaklaşık 70-80 yıl önce tanınmıştır. 1900’lü yılların başında ise yoğurt ilaç olarak kabul edilmiş ve bir dönem eczanelerde pastörize olarak satılmıştır. Yoğurdun Fransa ya ilk gelişi ile ilgili şöyle bir öykü bulunmaktadır.16.Yüzyılda yaşamış olan Fransa kralı 1.Fransuva hastalanmış ve Avrupa’nın ünlü Doktorları yaşlı kralı bir türlü iyileştirememişlerdir. Zamanın Padişahı Kanuni Sultan Süleyman saray doktorunu Fransa ya göndermiş. Yanında bir keçi ile Parise giden doktor,burada keçiden sağdığı sütü yoğurda işlemiş ve kralı yoğurt kürüne tabi tutmuştur. Bir süre sonra 1.Fransuva’nın bu hastalıktan kurtulduğu görülmüştür. Fransız tıp Akademisinde büyük yankılar uyandıran bu olay,hem yoğurdun Fransa ya nasıl geldiğini, hem de atalarımızın asırlardan beri çeşitli hastalıkların tedavisi için yoğurttan nasıl yararlandıklarını gösteren tarihi bir belgedir, Yoğurt bu tarihten sonra Fransa Kraliyet sarayında uzun yıllar ilaç olarak kullanılmıştır.

YOĞURTUN  FAYDALARI

1.Zararlı bakterilerin üremesini durdurarak bağırsakların düzenli olarak çalışmasını sağlar.
2.Sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına etkisi bulunmaktadır, mide rahatsızlıklarını önler.
3.Şeker hastaları için yararlı bir besindir, kan şekerini düzenleyici etkisi bulunmaktadır. Kaymağı alınmış ve mutlaka ekşimemiş yoğurt tercih edilmelidir.
4.Bağırsak düzensizliklerinin giderilmesine, özellikle çocuk ve yetişkinlerde karşılaşılan ishallerin tedavisine yardımcı olur.
5.Bağırsaklarda bulunan tehlikeli ve zararlı mikropların çoğalmalarına ve hatta yaşamalarına engel olur.
6.Kanser riskini azaltır, özellikle kolon kanserine karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır.
7.Vücuttaki kolesterol miktarının azalmasına yardımcı olur, LDL kolesterolü azaltır.
8.Kandaki asit baz dengesini sağlıklı hale getirir.
9.Süt ve süt ürünlerini tükettikten sonra bağırsaklarda gaz problemi yaşayan kişilerde gaz oluşumunu azaltır.
10.Bağırsakları temizlediği, zararlı bakterileri önleyerek ishal oluşumunu engellediği için gıda zehirlenmelerine karşı koruyucudur.
11.Bağırsaklarda B vitaminlerinin bolca üretilmesini sağlar.
12.Rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle iyi ve rahat bir uyku için idealdir.
13.Kalsiyumun daha fazla emilmesini ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini sağlamaktadır.
14.Antibiyotik kullananlarda, ilacın etkisiyle zarar görebilecek yararlı bakterilerin korunmasını sağlar. 


Kategori Bunları Biliyor musunuz? | Yorum yok »

Post a Comment